Ponnistajien yleisurheilukisoissa hyvin osallistujia.

Pertunmaan Ponnistajat järjestivät yhdessä K-Market Karpalon kanssa yleisurheilukisat Pertunmaan Urheilukentällä torstaina 20.7. Kisoissa nähtiin yhteensä 164 lajisuoritusta ja osallistujia oli useammalta paikkakunnalta.
Kilpailut vietiin läpi hyvässä säässä ja kilpailujen taso oli hyvä. Pertunmaan urheilukentällä kilpaillaan seuraavan kerran elokuun lopulla torstaina 24. päivä.

T/P 3 40m: 1) Luka Laakkonen, Helsinki, 14.5, 2) Hilma Liukkonen, Heinola, 15.7, 3) Veikka Himanen, Espoo, 17.6, 4) Juho Tuominen, Heinolan Isku, 18.2, 5) Aino Palhomaa, Hirvensalmi, 23.8, 6) Sohvi Kärkkäinen, Tuusula, 33.2, 7) Lotti Puikkonen, PePo, 54.7, 8) Luna Laakkonen, Helsinki, 62.9, 9) Lenni Koskela, HaVo, 86.1.
T/P 3 Pallonheitto: 1) Luka Laakkonen, Helsinki, 5.14, 2) Juho Tuominen, Heinolan Isku, 2.94, 3) Hilma Liukkonen, Heinola, 2.60, 4) Sohvi Kärkkäinen, Tuusula, 1.27, 4) Veikka Himanen, Espoo, 1.27, 6) Aino Palhomaa, Hirvensalmi, 0.82, 7) Luna Laakkonen, Helsinki, 0.64.
T/P 5 40m: 1) Lotta Koskela, HaVo, 8.7, 2) Kalle Kiesilä, Pertunmaa, 9.2, 3) Veeti Andersson, IHK, 9.6, 4) Edward Baxter, Vantaa, 10.4, 5) Samuel Miller, HaVo, 10.7, 6) Nelli Liukkonen, Heinola, 10.8, 7) Oula Paasonen, PePo, 11.0, 8) Lumi Ahvenainen, PePo, 11.1, 9) Elle Nieminen, Heinolan Isku, 11.2, 10) Lenni Andersson, IHK, 11.4, 11) Iiris Laaksonen, Kauklahden Pyrintö, 11.6, 12) Janne Tuominen, Heinolan Isku, 12.2, 13) Jesse Vanhatalo, PePo, 12.3, 14) Oskari Paakkari, Espoo, 12.5, 15) Iiris Laitinen, Pertunmaa, 15.0, 16) Elsa Karlsson, Pertunmaa, 18.1.
T/P 5 Pallonheitto: 1) Veeti Andersson, IHK, 11.36, 2) Samuel Miller, HaVo, 8.63, 3) Kalle Kiesilä, Pertunmaa, 6.72, 4) Lenni Andersson, IHK, 6.24, 5) Lumi Ahvenainen, PePo, 5.97, 6) Oskari Paakkari, Espoo, 5.66, 7) Nelli Liukkonen, Heinola, 5.52, 8) Edward Baxter, Vantaa, 5.39, 9) Lotta Koskela, HaVo, 5.18, 10) Jesse Vanhatalo, PePo, 4.47, 11) Janne Tuominen, Heinolan Isku, 4.38, 12) Elle Nieminen, Heinolan Isku, 3.56, 13) Oula Paasonen, PePo, 3.40, 14) Iiris Laaksonen, Kauklahden Pyrintö, 2.80, 15) Iiris Laitinen, Pertunmaa, 2.07, 16) Elsa Karlsson, Pertunmaa1.93.
T 7 60m: 1) Emilia Ahvenainen, PePo, 11.4, 2) Lina Nieminen, Heinolan Isku, 12.0, 3) Ellen Kärkkäinen, Tuusula, 12.5, 4) Milla Lappalainen, Lahden Ahkera, 12.7, 5) Peppi Pyykkönen, Leppä, 12.8.
T 7 Pallonheitto: 1) Lotta Kapanen, PePo, 12.67, 2) Lina Nieminen, Heinolan Isku, 11.08, 3) Peppi Pyykkönen, Leppä, 10.08, 4) Milla Lappalainen, Lahden Ahkera, 7.02.
T 7 Pituus: 1) Emilia Ahvenainen, PePo, 237, 2) Lina Nieminen, Heinolan Isku, 232, 3) Ellen Kärkkäinen, Tuusula, 231, 4) Lotta Koskela, HaVo, 219, 5) Milla Lappalainen, Lahden Ahkera, 190.
P 7 60m: 1) Peetu Lettojärvi, PePo, 10.8, 2) Eeli Kurppa, MäVi, 11.6, 3) Jeremias Palhomaa, Hirvensalmen Urheilijat, 12.0, 4) Viljami Mattila, PePo, 12.1, 5) Santtu Vanhatalo, PePo, 12.7, 6) William Baxter, Vantaa, 12.8, 7) Niila Paasonen, PePo, 13.7, 8) Kaarle Paakkari, Espoo,14.0, 9) Lenni Kurppa, MäVi, 16.1.
P 7 Pallonheitto: 1) Peetu Lettojärvi, PePo, 19.44, 2) Jeremias Palhomaa, Hirvensalmen Urheilijat, 15.64, 3) Eeli Kurppa, MäVi, 14.30, 4) Kaarle Paakkari, Espoo, 12.17, 5) Viljami Mattila, PePo, 11.13, 6) Niila Paasonen, PePo, 10.94, 7) Eetu Pöyry, Pertunmaa, 9.39, 8) William Baxter, Vantaa, 8.60, 9) Lenni Kurppa, MäVi, 6.93, 10) Santtu Vanhatalo, PePo, 6.74.
P 7 Pituus: 1) Peetu Lettojärvi, PePo, 272, 2) Jeremias Palhomaa, Hirvensalmen Urheilijat, 258, 3) Viljami Mattila, PePo, 211, 4) Santtu Vanhatalo, PePo, 206, 5) Kaarle Paakkari, Espoo, 187, 6) William Baxter, Vantaa, 165, 7) Niila Paasonen, PePo, 150.
T 9 60m: 1) Jenni Tuominen, Heinolan Isku, 10.7, 2) Linnea Ahvenainen, PePo, 10.8, 3) Olivia Miller, HaVo, 11.0, 4) Eevi Mattila, PePo, 11.5, 5) Siiri Pöyry, Pertunmaa, 11.7, 6) Aada Lappalainen, Lahden Ahkera, 11.8, 6) Aamu Pelhomaa, Hirvensalmen Urheilijat, 11.8, 8) Silja Ahvenranta, Hirvensalmi, 12.5, 9) Elli Pöyry, Pertunmaa, 12.7.
T 9 Keihäs: 1) Linnea Ahvenainen, PePo, 7.97, 2) Aada Lappalainen, Lahden Ahkera, 7.94, 3) Olivia Miller, HaVo, 7.70, 4) Silja Ahvenranta, Hirvensalmi, 6.31, 5) Jenni Tuominen, Heinolan Isku, 4.87, 6) Aamu Pelhomaa, Hirvensalmen Urheilijat, 3.62.
T 9 Pituus: 1) Linnea Ahvenainen, PePo, 2.84, 2) Olivia Miller, HaVo, 2.82, 3) Eevi Mattila, PePo, 2.61, 4) Jenni Tuominen, Heinolan Isku, 2.52, 5) Aamu Pelhomaa, Hirvensalmen Urheilijat, 2.50, 6) Aada Lappalainen, Lahden Ahkera, 2.25, 7) Siiri Pöyry, Pertunmaa, 2.22, 8) Silja Ahvenranta, Hirvensalmi, 2.16, 9) Elli Pöyry, Pertunmaa, 1.87.
P 9 60m: 1) Lenni-Jussi Ripatti, PePo, 10.9, 2) Tino Kurppa, MäVi, 11.1, 3) Lassi Puikkonen, PePo, 11.3, 4) Elias Andersson, IHK, 11.4, 5) Kasperi Pylkkänen, Leppä, 12.2.
P 9 Keihäs: 1) Elias Andersson, IHK, 10.30, 2) Lenni-Jussi Ripatti, PePo, 8.89, 3) Kasperi Pylkkänen, Leppä, 6.67.
P 9 Pituus: 1) Lenni-Jussi Ripatti, PePo, 2.84, 2) Lassi Puikkonen, PePo, 2.66.
T11 60m: 1) Viivi Ripatti, PePo, 9.3, 2) Sara Suomi, Espoo, 9.6, 3) Nella Koskela, HaVo, 10.0, 4) Kerttu Ruohoranta, PePo, 10.1, 5) Liisi Puikkonen, PePo, 10.6.
T11 Keihäs: 1) Sara Suomi, Espoo, 10,99, 2) Nella Koskela, HaVo, 10,52, 3) Viivi Ripatti, PePo, 10,13.
T11 Pituus: 1) Viivi Ripatti, PePo, 356, 2) Sara Suomi, Espoo, 345, 3) Nella Koskela, HaVo, 326, 4) Kerttu Ruohoranta, PePo, 304, 5) Liisi Puikkonen ,PePo, 254.
P11 60m: 1) Arttu Lettojärvi, PePo, 9.9, 2) Pyry Kapanen, PePo, 10.3.
P11 Keihäs: 1) Lauri Kouhia, HSU, 25.39, 2) Pyry Kapanen, PePo,15.26, 3) Arttu Lettojärvi, PePo, 12.77.
P11 Korkeus: 1) Arttu Lettojärvi, PePo, 115, 2) Lauri Kouhia, HSU, 115, 3) Pyry Kapanen, PePo, 105.
P13 Korkeus: 1) Miro Konttinen, PePo, 140.
P13 100m: 1) Miro Konttinen, PePo, 14.1.
T15 100m: 1) Elsa Pasonen, PePo, 14,6, 2) Sanni Törölä, Ulvila Sport, 15,6.
P15 100m: 1) Topi Toivonen, PePo, 12.6, 2) Veeti Lettojärvi, PePo, 12.8.
P15 Korkeus: 1) Veeti Lettojärvi, PePo, 161.
N 100m: 1) Jatta Himanen, Espoo, 17.4.
N Kuula: 1) Jatta Himanen, Espoo, 7.02, 2) Ella Pesonen, PePo, 6.97.
M 100m: 1) Paavo Komppa, PePo, 12.9, 2) Janne Ahvenainen, PePo, 13.3, 3) Leevi Törölä, UST, 13.4, 4) Olli Himanen, Espoo, 14.5, 5) Mika Jukkara, LHS, 14.8.
M Kuula: 1) Janne Ahvenainen, PePo, 8.62, 2) Toni Anttonen, Lahti, 8.49, 3) Leevi Törölä, UST, 8.44, 4) Paavo Komppa, PePo, 8.25, 5) Mika Jukkara, LHS, 7.48, 6) Olli Himanen, Espoo, 6.80.

Viikon kysymys

Kiinnostavatko seurakuntavaalit?

Näytä tulokset

Loading ... Loading ...